Kezban ne demek? kimlere kezban denir? İşte Argoda Kezban… Kısaltılmış şekliyle “Kezo” olan ve normalde özel isim olan Kezban’ın günümüzde argo olarak kullanılmasından bahsedeceğiz.

  Gündelik sohbetlerde birinden bahsederken (özellikle dedikodu) sıklıkla kullanılan bir kelimedir kezbanlık. Bir kadından “kezban” olarak bahsedildiğinde ne denilmek isteniyor? Sizlere bu Kezban durumunu anlatmaya çalışacağım.

  Kezban Ne Demek? Anlamı

  Kezban, Bir kadın ismidir. Kezban isminin anlamı ise farsçada “Kedban”, “Ev hanımı”, “Bir yeri idare eden kadın” ya da “kahya kadın” olarak geçmektedir. İsim olarak kullanışı belki de evini idare eden kadın anlamını taşımaktadır.

  Gelelim argodaki “Kezban” meselesine. Tabir doğru ise birinden bahsederken sıklıkla “kezban” ya da “kezo” geyiği yapılıyor ve pek çok platformda kezbanlık üzerine başlıklar açılıp tartışma konusu haline geliyor. (kızlarsoruyor, ekşi sözlük, inci sözlük vb.)

  Kezban Ne Demek

  Argoda Kezban Ne Demek?

  Hayatımıza yeşilçam filmleri ile giren ve filmde köyden şehre gelen Kezban zaman içerisinde başka anlamlara çekilerek argoda kullanılan bir terim haline geldi.
  Argodaki Kezbanlık, erkek için yapılan odun yakıştırmasının kadın tarafındaki karşılığıdır. İncelikten anlamayan, zarif olmayan, espriden anlamayan, şakayı ..ka çevirebilen, kaba saba ve yer yer atarlı giderli bazen de gereğinden fazla delikanlı bir insan tasviri yapabiliriz.

  Argodaki Kezbanı, çağın gerektirdiği gibi giyinmeyen, demode kıyafetlerle dolaşan, makyaj yapmayan veya düzgün makyajı beceremeyip absürt bir görüntü ile ortalıkta gezen bir insan gibi pek çok değişik anlamda kullanıldığı görülmektedir.

  Bana Neden Kezban Diyorlar?

  Biri size kezban dediyse siz de şu an kezban ne demek? diye araştırıyorsunuzdur. Aşağıdaki sıralamada bulunanlardan muhakkak bir kaçı sizde bulunan özelliklerden olması muhtemeldir. Şimdi bu özellikleri sıralayalım :

  1. Bıyık ve hatta sakallarınız olabilir.
  2. Çıtçıtlı body giydiğiniz fark edilmiş olabilir.
  3. Erkek arkadaşınızın size dokunmasına ya da ileri gitmesine izin vermemiş olabilirsiniz.
  4. İlişkinizin henüz başındayken evlilik konusuna girmiş olabilirsiniz.
  5. Uzun bir süre banyo yapmamış olabilirsiniz.
  6. Epilasyon denen olaydan haberiniz olmayabilir.
  7. Size selam verene bile sizinle birlikte olmak istiyor muamelesi yapıp tepki göstermiş olabilirsiniz.
  8. Trip severliğiniz yüzünden her ortamda huzursuzluk verecek bir şeyler bulabiliyor olabilirsiniz.
  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  E-Nabız "Tanımlanmamış Tanı" Ne Demek?

  Daha pek çok şey sayılabilir eklemek istediklerinizi siz de yorum kısmına yazın yayımlayalım..

  Paylaş.

  2 yorum

  1. Selin Alptekin on

   Ortalıkta salak salak trip atıp, dudaklarını büzüştürüp gerizekalı pozlar veren, retricasız foto çekemeyen (çünkü retrica efektleri bıyıklarını, kaşlarını kapatır) işlemeli kotlar giyer, dekolteyi abartır ve bi bok zanneder. Çektiği fotoların altına “can sıkıntısı” “çok çirkinim” diye yazar. Demet akalın, İsmail yk ve Serdar Ortaç dinler ve daha bir Sürü belirti