Sohbet sonrasında kızın ailesi para istiyor, tehdit ediliyorum. Müstehcen görüntüler için avukat mahkemeye gidileceğini söyledi…

  Sahte bir kız profili oluşturan dolandırıcılar, erkeklerin zaaflarına veya sosyal medyadaki arayışlarına karşı tuzak kurmakta ve genellikle başarılı olmaktadırlar. Bu tuzaklar rastgele gelen bir mesaj olabileceği gibi beğendiğiniz bir fotoğrafın sahibi (fake profil), yorum yazdığınız bir görsel vb. gibi bahanelerle başlayan bir sohbet olabilir.

  Cinsel Sohbet Tuzağı Örneği

  İnstagram, Twitter, Facebook veya Whatsapp, Telegram vb. gibi platformlarda herhangi bir bahaneyle başlatılan sohbet, karşılıklı samimi yazışmalara ve karşılıklı fotoğraf göndermeye doğru ilerler. Erkeğin herhangi bir talebi olmasa bile bir anda cinsel içerikli mesaj veya fotoğraf ile karşı karşıya kalabilir. Dolandırıcının amacı bir şekilde sohbeti istediği noktaya getirmektir.

  Sohbet sonrası tehdit ve şantaj

  Sıradan bir gündü. Her zamanki gibi sosyal medyada dolaşırken bir mesaj geldi. Profil fotoğrafından kadın olduğu anlaşılan kişi bir paylaşım bahanesiyle sohbet başladı. Sohbet koyulaştıkça samimi bir ortam oluştu ve konu farklı noktalara ilerledi. Haz duymanın ve böylesine genç bir kızdan ilgi görmenin mutluluğu ile bulutlara çıkmaya bir adım kalmıştı. Karşılıklı özel fotoğraf gönderimleri ve özel yazışmalar yaşandı.

  Bütün bu sohbet çok uzun sürmeyecektir. Dolandırıcılar yeterli veriyi alınca o gün için görüşme sonlanır.

  Tehdit ve Şantaj Başlıyor

  Sıcak ve samimi sohbetin ilerleyen günleri için bilinen üç farklı senaryo vardır:

  İlk Senaryo: Görüşülen kızın telefonundaki yazışmalar ve fotoğraflar bilinmeyen kişilerce ele geçirilmiştir. Tanınmayan numaradan veya görüşülen kızın hesabından tehdit mesajları gelmeye başlar. Dolandırıcı, kızla yapılan yazışmaların ekran görüntülerini ve gönderildiyse eğer size ait uygunsuz fotoğrafları çevrenize ve ailenize iletmekle, teşhir etmekle tehdit etmeye başlar. Bu tehditler kişiyi çok zor bir duruma sokacaktır.

  Dolandırıcı sohbet esnasında kurbandan edindiği bilgiler yoluyla aile, eş, dost ve yaşanılan yer hakkında da bilgiler de edinmiş olacaktır.

  Elindeki dosyalara karşılık para isteyecektir. Tehditler, kişinin aile yapısına, sosyal statüsüne, sosyal çevresine veya evli olup olmama durumuna göre oldukça fazla miktarda stres yaratacaktır.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çözüm: İnternet Paket Hızına Ulaşmıyor, Sürekli Kopuyor

  İkinci Senaryo: Görüşülen kızın telefonundaki mesajlar ve görüntüler, yakın zamanda babası veya abisi tarafından yakalanacaktır. Tehdit mesajları veya aramaları gelmeye başlar. Üstelik görüşülen kızın reşit olmadığı (15-16-17 Yaşında olduğu) ortaya çıkacak, ispat için sahte veya başkasına ait kimlik fotoğrafı gönderilecektir.

  Dolandırıcı, reşit olmayan küçük bir kızla yaşananlar hakkında avukata veya savcılığa gideceğini söyleyecektir. Sübyancılık ile suçlanan kurban korkunç bir durumun içine düşürülmüştür.

  Tehditlerin arkasından sahte bir avukat, hukuk bürosu adıyla aranarak dava açılmaması ve uzlaşma için para talep edilecektir.

  Üçüncü Senaryo: Mesajları görülen reşit olmayan kız, babası tarafından darp edilmiş, hastanelik olmuştur. Sahte avukat arar ve hem arabuluculuk hem de kızın hastane masrafları için para ister. Bununla da kalmayarak yine konunun aileye iletileceği tehdidinde bulunur.

  Tehdit Edilen Erkek Ne Yapmalı?

  Tehdit edilen erkek çok zor bir durumun içerisine sokulmuştur. Mevcut sosyal çevresi, evlilik durumu gibi pek çok etkenin hoş karşılamayacağı durum ve de reşit olmayan bir kız iddiası hayatını zindan edebilir.

  Erkek şahıs, dolandırıcının oyununa inansa da inanmasa da büyük stres altına girecektir. Konuştuğu kişinin sahte bir profile sahip olduğu, gerçekte öyle biri olmadığını bildiği halde bile bu tip yazışmaların sosyal çevresine yayılma korkusu yaşanacaktır.

  Dolandırıcı kendini çok iyi gizleyemiyorsa eğer alenen suç işlemiş olacağı için fotoğraf ve yazışmaları genellikle etrafa yayamaz. Aksi taktirde KVKK kapsamında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını ve gerekli takip sonrasında yakalanacağını bilecektir.

  Büyük bir çoğunluğun istenilen parayı göndermeyi tercih ettiği bilinmektedir. Bu tip durumlarda karşıdakinin sahte bir profil olduğundan, görüşmede yaşanan durumun kendi istemi dışında gerçekleştiğinden emin olan birisi çekinmeden hareket etmelidir. Kişi suçsuzluğundan emin ve dolandırıcılığa maruz kaldığını düşünüyorsa çekinmeden kişileri engellemeli veya karşı hukuk mücadelesi için bir avukat ile görüşmelidir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bimcell Yurtdışı Bahis Şirketi Mesajları Engelleme

  Tanınmayan Kızla Konuşurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Teknolojiden anlayan ve sahte hesapların tuzaklarına düşmeyecek kadar bilgili olduğunu düşünen kişiler bile bu tuzaklara kolaylıkla düşebilir. Gelişen teknolojik imkânlar hem de yapay zeka ürünleri kullanılarak karşıdaki kişiyi yanıltmak son derece kolaydır.

  • Kız sesi ile sesli mesaj atılabilir. (yapay zekâ veya önceden kaydedilmiş ses kayıtları)
  • Video gönderilebilir. (başka birisine ait videolar veya yapay zekâ (yüz değiştirme) ile yapılmış videolar)
  • Görüntülü görüşme yapılabilir. (daha önce kaydedilmiş başkasına ait görüntülerin canlı olup olmadığı anlaşılmayabilir.)

  Özetle gözle canlı olarak görülmeyen herkesle konuşulurken temkinli ve kontrollü olunmalıdır.

  Paylaş.