Evlenmek gibi boşanmak da ilişkilerdeki normal olaylardan biri olmasına rağmen boşandıktan sonra eski eşin medeni durumu tekrar evlenip evlenmediği çeşitli sebeplerle merak edilebilmektedir. Sevgi, özlem duyguları yanı sıra merak etme, kıskançlık gibi durumlar da söz konusu olabildiği gibi eski eşe nafaka ödüyor olmak da bu araştırmayı yapmanın temel sebeplerinden biridir.

  Eski Eşin Medeni Durumunu Öğrenme

  Eski eşin tekrar evlenip evlenmediği bilgisi akrabalık bağı kalmadığı için hiç bir kurum tarafından eski eşe verilememektedir. Bir başkasının medeni durum bilgisine erişmek sadece yasal olmayan yollarla bulunmaya çalışılmakta olup doğruluğu ise kesin değildir.

  Eski Eşin Medeni Durumu

  En basit yol olarak adına sosyal medya hesapları, paylaşımları takip, kayıtlı faturalarda borç sorgulama, T.C. kimlik numarası, araç plakası üzerinden yapılan ceza, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi sorgulamalarla soyadının baş harfi veya bir kaç harfini görerek değişip değişmediğini öğrenmeye çalışmaktır. Ancak yeni yasal düzenlemelerle birlikte artık kadın için evlilik sonrasında da kendi soyadını (kızlık soyadı) kullanmaya devam etme imkânı tanınacaktır.

  Ekonomik sebeplerden dolayı boşanmanın ardından alınan nafaka ödemesi kesilmemesi için evlilik dışı veya dini nikâhla evlenmek gibi çözümlere başvurulduğu da görülebilmektedir.

  Yasal Olmayan Yollardan Öğrenme

  Eski eşin medeni durumunu öğrenmek için çeşitli platformlarda (sızdırıldığı iddia edilen çeşitli kurum verileri) bu bilgileri pazarlayanların olduğu duyulmaktadır. Ancak bu işlem esnasında eğer gerçekten sızdırılmış bir veri varsa bu suça ortak olunmakta (kişisel verileri ele geçirme ve yayma suçu) veya bir dolandırıcılığa maruz kalmamak için uzak durulmalıdır.

  Diğer bir yol olarak da bir arkadaşın eski eşin evlenip evlenmediği konusunda bilgi vermesi bile karşı dava açılırsa eğer kişisel verileri ele geçirme ve yayma suçundan 2-4 yıl hapis cezası sebebi olabilir. Başka bir kişinin izni olmadan cep telefonu numarasının paylaşılması bile bu ceza kapsamında bulunmaktadır.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  T.C. Kimlik Numarası ile Medeni Durum Sorgulama

  Bu koşullarda yani yasal olmayan yollardan elde edilen bilgiler mahkemede delil olarak kabul etmemektedir.

  Nafaka İçin Yasal Haklar

  Eski eşin tekrar evlenip evlenmediğinin tespiti ve nafaka ödeme durumunun gözden geçirilmesi için mahkemeye “Durum Tespiti” için başvurulması gerekmektedir. Durum tespiti ardından Nafakanın Kesilmesi talebiyle dava açılabilmektedir.

  Paylaş.