Türkiye genelindeki imara açılacak yerleri görüntülemek için ilgili belediyenin web sitesinde yer alan “askıya çıkan imar planları” ve “yeni imar planları” duyurularının takip edilmesi gerekmektedir. Belediyenin web sitesinde herhangi bir duyuru bölümü bulunmuyorsa aşağıdaki yöntemlerle askıdaki imar planlarına ve e-imar plan değişikliklerine erişebilirsiniz.

  E-İmar Planı Sorgulama

  İmar durumu sorgulamasıyla yürürlükteki imar planlarına göre arsanın ne şekilde kullanılabileceği bilgisine ulaşılabilmektedir. Sorgulama yapabilmek için arazinin mahalle, sokak bilgisi veya ada numarası ve parsel numarası bilgilerine ihtiyaç bulunmaktadır. İmar Planlarını Görüntülemek İçin Tıklayın.

  İmara Açılan Yerler

  Arsanın ada ve parsel numarası bilinmiyorsa Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü harita uygulaması https://parselsorgu.tkgm.gov.tr üzerinden Ada/Parsel numarası öğrenilebilmektedir.

  İmara Yeni Açılan/Açılacak Yerler

  Arazinin bağlı olduğu belediyenin imar planlarında yapılan güncellemeler ve askıya çıkan yeni imara açılacak yerler T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı CBS Uygulaması ile şehir/ilçe/mahalle seçimiyle veya harita üzerinden konum seçerek Askıdaki İmar Planları veya Yürürlükteki İmar Planları (uygulama ve nazım imar planları) görüntülenebilir. Alternatif olarak ilgili belediyenin resmi web sitesi de kontrol edilerek imara girecek yerler hakkındaki duyurular takip edilmelidir.

  Paylaş.