Evde kendi imkanlarınızla ve bitkisel yöntemlerle yüz felci tedavisine katkı sağlama yollarını ve uygulanabilecek masaj ve egzersizlerin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz. Yüz felcine neler iyi gelir?, Nasıl hızlı iyileşir?.

  Yüz Felci Nedir?

  Yüz felci, Yüz sinirlerinde (fasial sinirler) veya beyinde oluşabilecek hastalıklar neticesinde yüz hareketlerini (ağız, dudak, yanak, kaş, göz çevresi) yapamama veya kısmi olarak yapabilme durumudur.

  Yüz Felci Sinir Hatları
  Yüz sinirleri

  Yüz siniri beyinden aldığı hareket komutlarını ilgili bölgelere iletimi engelleyen bir durum olduğunda hareket komutları düzgün olarak iletilemez ve sonuçta tıp dilinde fasial paralizi adı verilen yüz felci meydana gelir. Yüz sinirleri beyin ile beyin sapı arasında bulunur. Beyin sapı bölümünden sonra yüz siniri dolambaçlı bir yol izleyerek iç kulaktan geçer orta kulak kısmının çevresini dolaşarak bir kaç dal şeklinde yüze yayılır.

  Yüz Felcinin Belirtileri Nelerdir?

  Yüz sinirinin düzgün çalışmamasından kaynaklanan yüz felcinin belirtilerini;

  • Yüz hareketlerinin azalması veya kaybolması,
  • Kaş kaldırma, göz kapama gibi göz hareketlerinin yapılamaması
  • Diş gösterme, gülme, yanak şişirme gibi ağız hareketlerinin yapılamaması
  • Gözyaşı azalması,
  • Tükürük salgısının azalması,
  • Tat duyusunun bozulması,
  • Gürültüye duyarlılık artışı

  olarak sayabiliriz ancak yüz felcinin altında yatan sebebe göre ek belirtiler de olabilir.

  Yüz Felci Neden Olur?

  Yüz felci beyinle beyin sapı arasındaki veya beyin sapından yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Beyin-beyin sapı arasındaki yüz felci nedenleri genellikle beyin kanamasına bağlıdır ve nöroloji bölümünde incelenirler. Bu nedenlerle oluşan yüz felcine merkezi yüz felci denir.

  Beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarında oluşan yüz felcine ise periferik yüz felci denir.

  • Bell Paralizisi: Soğuk ve rüzgara maruz kalmanın etkili olduğu bilinmektedir
  • Ramsay Hunt Sendromu: Bell paralizisindeki bulgulara ilave olarak ağrı ve dış kulak yolunda bazı lezyonlar vardır. Tam iyileşme oranı Bell paralizisine göre biraz daha azdır.
  • Orta Kulak İltihapları: Çocuklarda akut orta kulak iltihabı büyüklerde de kronik orta kulak iltihabı çevresindeki kemiği eriterek ya da mevcut açıklıklardan ulaşarak yüz sinirine ulaşabilir ve yüz felci yapabilir.
  • Sistemik Hastalıklar: Şeker hastalığı, hipertansiyon, nörit (sinir iltihabı), vitamin eksikliği gibi vücudun diğer bölgelerini de ilgilendiren hastalıklar.
  • Tümöral Hastalıklar: Yüz sinirinin kendisinde veya yolu boyunca geçtiği bölgelerdeki tümörler de yüz felci yapabilirler.
  • Travmalar: Kulak çevresine veya yüze gelen travmalar (darbeler) yüz sinirini hasara uğratarak yüz felci yapabilirler.
  • Ameliyatlar: Kafa içinde, kulakta veya tükürük bezinde başka sebeplerle yapılan ameliyatlar sırasında yüz siniri yaralanabilir.
  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Entele Otu (Bit Otu) Faydaları ve Zararları

  Yüz Felci Tıbbi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Yüz felcinin hastanede tıbbi tedavisi yüz felcine neden olan duruma göre belirlenmektedir. Bell paralizi söz konusuysa ilaç tedavisi uygulanır.

  Hastanın diğer hastalıkları izin verirse (tansiyon, şeker yüksekliği veya mide problemleri) kortikosteroidler ve B vitamini ilaçlar verilir. Buna ilave olarak mide için ilaçlar, göz kurumalarını önlemek için yapay gözyaşı veya antibiyotikli kremler verilir.

  Hastanın dikkat etmesi gereken durumlar olarak yüz kasları üzerine masaj yapılması, sıcak uygulamaları, yüz kaslarını hareket ettirmek için sakız çiğnenmesi sayılabilir.

  Ramsay-Hunt sendromunda ilave olarak virüslere karşı da ilaç verilir. Eğer yüz felcinin başka bir sebebi bulunursa bu hastalık ilaç ya da ameliyatla tedavi edilir.

  İç kulak tümörleri veya kronik orta kulak iltihaplarına bağlı yüz felçleri ameliyat gerektiren hastalıklarken, akut orta kulak iltihabına bağlı yüz felci kulak zarını çizmek ve antibiyotik ile tedavi edilir.

  Yüz Felci İyileştirme Egzersizleri, Hareketleri Nelerdir?

  Yüz felcine iyi gelen egzersizler, yüz kısmındaki sinirlerde meydana gelen düzenli çalışamama problemlerini gidermeye yönelik olarak uygulanır.

  Yüz felci hareketleri tek başına yeterli değildir. Altında yatan hastalığın tedavi sürecinin başlamasıyla birlikte tedavi süresini kısaltma, iyileşme sürecini hızlandırmaya fayda sağlar.

  Yüz Felci Tedavisi ve Egzersizleri
  Yüz Felci Masaj Hareketleri

  Yüz felci egzersizleri fonksiyon kaybına uğrayıp hareketsiz kalan sinirlerin güçlenmesini sağlamak için yapılır. Hastanın sakız çiğnemesi ve kendi kendisine masaj uygulaması önemli yüz felci egzersizlerindendir.

  Yüz Felci Egzersizleri

  Bunların dışında kaşlarını yukarıya doğru kaldırma, gözleri sıkı sıkı yumma, birine kızar gibi kaşları çatma ve üfler gibi dudakları büzme yüz felci egzersizleri arasında bulunan fizik tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.

  Yüz Felci Doğal, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Yüz felci tedavisi için öncelikle doktora başvurmanız gerekmektedir. Sonrasında tedavi sürecinizi hızlandırmak, katkı sağlamak için yüz felcine iyi gelen bitkisel yöntemler denenebilir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  E-Nabızdan Tanı Sildirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Vitamin Tüketimini Arttırın

  Yüz felcine sebep olan sinir hasarlarını iyileştirmek için vitamin almak en iyi yollardan biridir. Bağışıklık sistemine zarar veren rahatsızlıklar da yüz felcine yol açar. Her durumda, vitaminler sinir sistemi çalışmalarını desteklemeye ve sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

  Vitaminler

  Nezle Otu ve Zeytin Yağı ile Yüz Felci Tedavisi

  Nezle otu ile zeytin yağını oldukça küçük bir tencerenin içerisine ilave edin ve orta ateşin üzerinde sürekli karıştırarak pişirin. Bir kaç dakika pişirdikten sonra tencereyi ocağın üzerinden alın ve suyunu bir tülbendin içerisinden geçirip süzün.

  Zeytin Yağı

  Süzülen suyu yüz felcinin daha belirgin olduğu yerlere terapi yaparmış gibi masaj yaparak uygulayın. Her gün sabah veya akşam bu kürü yapabilirsiniz.

  Sirke ve Lavanta ile Yüz Felci Tedavisi

  Bir su bardağının içerisine yarım çay bardağı sirke ilave edin ve üzerine de lavanta ilave edip 2 gece bekletin.

  Lavanta

  Verilen sürenin ardından elde edilen suyu bir pamuğa batırıp yüzü silin. Bu aşamada özellikle lavantayı felçli yüzün üzerine yerleştirip bir kaç dakika bekletebilirsiniz.

  Zeytin Yağı ve Çam Fıstığı ile Yüz Felci Tedavisi

  Bir fincan zeytin yağı ile çam fıstığını tahta bir havanın içerisine alın ve dövün. İyici ezilen karışımı içi boş bir krem kabının içerisine aktarın.

  Çam Fıstığı

  Elde ettiğiniz bu doğal krem ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere masaj uygulaması yapın.

  Her gün sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra kahvaltıya oturmadan önce ardıç yağı ile yüzünüze masaj yapın ve ardından güne bu şekilde başlayın.

  Biberiye Çayı ile Yüz Felci Tedavisi

  10 gram kadar kuru biberiyeyi bir su bardağı sıcak suyun içerisine alın ve demlendirin. Demlenmiş olan biberiye çayını akşam ve ikindi saatlerinde günde iki bardak olacak şekilde için.

  Biberiye

  Bal ve Zencefil ile Yüz Felci Tedavisi

  Süzme ve kaliteli bir bal ile zencefil tozunu macun kıvamına getirilip 1 hafta günde bir fındık büyüklüğü boyutunda, 1 haftanın ardından da her gün ceviz büyüklüğü boyutunda tüketin.

  Zencefil
  Paylaş.