Entele Otu veya Bit Otu nedir?, Yağı, Şampuanı ve Losyonu nasıl kullanılır? İşte faydaları ve ölümcül zararları…

  Entele veya Bit Otu bilimsel adı ile Delphinium staphisagria, uzunluğu bir metreyi bulabilen ve mor renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. Bu bitkinin diğer isimleri; Entele otu,  Bit otu, papaz otu, Hazeran, Mevzek olmakla birlikte içerisinde çok çeşitli alkaloitler ve sabit, uçucu bir yağ katmanı bulunur.

  Entele (Bit) Otunun Zararları

  Söz konusu sağlık olunca ilk olarak entele-bit otunun zararlarından bahsedeceğiz. “Entele (Bit) Otu” içerisinde bir miktar zehir bulundurur. Entele otu bu zehir ile saç köklerinde ve saçlardaki bit, bakteri gibi pek çok paraziti yok eder.  İçeriğinde zehir barındırmasından dolayı çok dikkatli kullanılmalıdır. Doğru kullanıldığı zaman hiç bir zararı yoktur.

  DİKKAT : Bilinçsiz kullanımda büyük zararlara yol açabildiği için Entele-Bit otu yasaklı ürünler arasına girmiştir.

  Entele (Bit) Otunun Faydaları Nelerdir?

  Saç köklerine ve saç derisine sağladığı faydalarla yanmış, yıpranmış saçların bakımında ve onarımında kullanıldığı gibi entele otu hızlı saç uzatma yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

  Entele Otu

  Entele (Bit) Otu ile Hızlı Saç Uzatma

  Saç dökülmesini daha ilk kullanımdan itibaren engeller, saç derisinde bulunan bakteri ve kepek oluşumunu yok eder. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saça parlaklık verir ve çok hızlı uzamasını sağlar. Saça zarar veren etkileri kalıcı bir şekilde yok eder. (perma, jöle, boya zararları vb.)

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  E-Nabızdan Tanı Sildirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Entele otu 10 gramlık paketler halinde bulunabildiği gibi kaynatmak ve hazırlamakla uğraşmaksızın sadece entele yağı, entele losyonu ve entele şampuanı olarak da bulunmaktadır. Sahte ürünlere karşı kalitesini bildiğiniz markaları tercih etmeniz önerilir.

  Evde Entele (Bit) Otu Saç Bakım Losyonu Hazırlama

  Entele (Bit) otunu kullanarak zararlarına ve tehlikelerine rağmen Entele losyonunu evde kendiniz hazırlamak isterseniz genellikle kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir.

  1.Yöntem : Sirke ve Entele Otu

  10 gram entele otunu 2 Bardak Elma Sirkesi ve 2 Bardak su ile birlikte kaynatın. Suyun yarısına yakın kısmı buharlaşana kadar kaynamaya devam etsin. Kaynama sona erdikten sonra soğumasını bekleyin ve imkanınız varsa uzun süre dinlendirin. Sonrasında saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. (saçınızda en az 2 saat bekletmeniz önerilir)

  2.Yöntem : Badem Yağı, Entele Otu ve Bepanthene

  Saçlarınızı yıkayın ve ardından bir miktar entele otunu cezvenin dörtte üçü kısmını suyla doldurarak suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatın. Sonra suyunu süzün. Badem yağı ile süzdüğünüz suyunu karıştırın (eğer varsa bepanthene de katın)  karışımı saç diplerinize uygulayın. (saçınızda en az 2 saat bekletmeniz önerilir)

  Entele yağı kullanmaktan çekinenler Buğday Yağı ile Saç Bakımı ve Saç Uzatma konumuzu ziyaret edebilirler.

  Entele Otu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Temas için mutlaka eldiven kullanın!
  • Cildinizdeki açık yaralar varsa kullanmayın veya temas ettirmeyin.
  • Gözlere ve göz çevresine temas ettirmeyin.
  • Vücudunuza direk teması engelleyin
  • Entele otu kaynattığınız kabı asla yemek pişirmede kullanmayın.
  • Temas ettiği yerlerdeki kıllarda ve tüylerde de istenmeyen uzama meydana getirebilir.

  Entele Yağı, Entele Losyonu ve Entele Şampuanı

  Entele Otu Bit Otu Faydaları
  Entele-Bit Otu Faydaları

  Bütün bunlarla uğraşmak yerine piyasada bulunan entele yağı, losyonu ve entele şampuan ürünlerini tercih edebilirsiniz.

  Kozmetik yönetmeliklerine, sağlığa uygun ürün üreten markalardan alacağınız Entele ürünleri bit otunun zararlarından korunmak için daha iyi bir yol olabilir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evde Bitkisel Yüz Felci Tedavisine Ne İyi Gelir? Masaj Hareketleri

  Entele Şampuanı Kullananlar

  Entele otu şampuanı kullananların yanmış ve yıpranmış saçlarda canlanma sağladığı, saçlarının daha canlı bir görünüme sahip olduğu ve saçlarının normalden daha hızlı uzadığı yönünde yorumlarını satın almayı düşündüğünüz Entele Şampuanı ürünlerinin yorum kısımlarında görebilirsiniz. Saç dökülmelerini azalttığı ve zayıf saçların güçlendiğini de yazmaktalar.

  Entele Yağı Kullananlar

  Entele yağı da doğru ürün seçildiğinde ve kullanma talimatlarına uyulduğu taktirde saçlar üzerinde güzel sonuçlar elde etmenize yarayabilir. Saçların hızlı uzaması, canlılık kazanması, yıpranan saçların onarılması konusunda olumlu yorumlar görülmektedir.

  Entele yağı ile birlikte elma sirkesi, badem yağı, zeytin yağı karışımı yaptığınızda daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

  Entele yağını takribi 1 tatlı kaşığı miktarında saç diplerinize masaj yaparak uygulamanız yeterlidir. Haftada 3 kez tavsiye edilir. (En az 2 saat beklenmelidir)

  Yine entele otunda olduğu gibi eldiven kullanımı, açık yara, göz gibi kısımlara dokundurulmaması gibi kurallar entele yağı kullanımında da geçerlidir.

  Entele otu diğer adıyla Bit Otunun ne olduğunu, faydalarını ve zararlarını sizler için kısaca anlatmaya çalıştık. Entele otu ile nasıl Saç uzatılır? Saç dökülmesi nasıl durdurulur? sorularının cevaplarını paylaştık.

  Paylaş.