Üniversite okurken yeniden sınava hazırlanmak mümkün mü? Aldığım YKS puanı istediğim bölüme yetmiyor ne yapmalıyım?

  TYT ve AYT puanlarında göre sınavda başarılı olanlar, iyi bir sıralamada olanlar için güzel günler başlıyor ancak istediği başarıyı yakalayamayan, hedeflediği üniversiteye veya hedeflediği bölümü kazanamayacak olanlar için ise endişeli ve bol kafa karışıklığı yaşanacak günler başladı. Kafa karışıklığınızı azaltmaya yardımcı olmak için bir kaç başlıkta soru-cevap hazırladık.

  İstediğim Üniversite Olmuyor Tercih Yapmalı mıyım? Beklemeli miyim?

  Bu kararı verirken sizin ve ailenizin içinde bulunduğu mali durumu, sizin tekrar sınava hazırlanma gücünüzü ve motivasyonunuzu gözden geçirmeniz gerek.

  Üniversite tercihiniz sizin geleceğinizi doğrudan etkileyen bir faktör olduğu için çok iyi düşünmeli bu konuda mutlaka tecrübe edinmiş kişilere danışmalısınız.

  Gideceğiniz üniversiteyi severek, isteyerek okumayacağınızdan eminseniz tercih yapmamanız daha doğru olur. İmkanınız varsa istediğiniz bölüm veya ona yakın bir dalı farklı üniversitelerde araştırın ve tercih listenize ekleyin. Sürpriz bir ek yerleştirme şansı gelebilir.

  YKS Sonuçlarına Göre İstediğim Bölüme Puanım Yetmiyor. Beklemeli miyim?

  Sınava tekrar hazırlanacak imkânlarınızı gözden geçirip karar vermelisiniz. Puanınız yakın durumda ise ek yerleştirme tercihlerini ve açılacak ek yerleştirme kontenjanlarını beklemeniz de yararınıza olabilir.

  Sınava 1. ya da 2.kez giriyorsanız 3. kez tekrar deneyebilirsiniz. Seçeceğiniz bölüm sizin hayatınız ve kariyeriniz olacak unutmayın!

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kızımın Sevgilisi Var. Nasıl Davranmalıyım?

  İstemeyerek tercih edeceğiniz bir bölümde hem daha fazla zorlanabilir hem de kariyer hedefinize ulaşamayabilirsiniz.

  Üniversite Okurken Yeniden Sınava Hazırlanmak

  Üniversite Okurken Yeniden Sınava Hazırlanmak Mümkün mü?

  Üniversite tercihi yapıp herhangi bir bölüme yada 2 yıllık meslek yüksek okulu tercih edenler genellikle bir yandan okuyup bir yandan da tekrar üniversite sınavına hazırlanmayı planlayarak bu işe adım atarlar.

  Hatta 2 yıllık üniversite okurken DGS (Dikey Geçiş Sınavına) hazırlanmayı ve 4 yıllık bir fakülteye geçişi planlarlar.

  Ancak gerçekler öyle değildir. Yeni bir şehir, yeni bir hayat ve yeni şeylere alışırken bunları yapabilmek oldukça zor. İyi düşünmek ve karar vermek gerekir. Başaranlar yok değil elbette var ancak oldukça zor bir durum.

  Eğer kendinizden eminseniz hem üniversite okur hem de yeniden sınava hazırlanabilirsiniz.

  Üniversite Okurken Tekrar Sınava Girersem Puanım Düşer mi?

  Evet. Tercih yapıp bir üniversiteye yerleştikten sonra tekrar üniversite sınavına girdiğinizde OBP yani okul puanınız yarı yarıya düşmektedir. Ancak 2. yılınızda puan kesintisi olmamaktadır.

  Örneğin 2023 sınavı ile bir üniversiteye yerleştiniz. 2024 YKS sınavında puan kesintisi olacak 2025 YKS sınavında herhangi bir puan kesintisi olmayacak.

  Üniversite 2.Sınıfta tekrardan üniversite sınava girip tam bir ortaöğretim puanı ile tekrar yarışabilirsiniz. Ancak bunun size ek bir maliyet getireceğini unutmayın.

  Tercih Yapınca Bir Sonraki Üniversite Sınavında Okul Puanım Düşer mi?

  Tercih yaptığınızda eğer üniversiteye yerleşirseniz bir sonraki sene okul puanınız yarı yarıya düşer. Ancak tercih yapıp hiç bir yere yerleşemediğinizde bu durumdan etkilenmezsiniz.

  Kimlerin Diploma Puanı Düşmez?

  Açıköğretim önlisans programlarına yerleşenlerin ve meslek liselerinden sınavsız geçiş hakkı kullanarak meslek yüksek okullarına yerleşenlerin bir sonraki sene diploma puanı düşmez. Tekrar sınava hazırlanabilirler.

  KPSS Sınavlarına Girmeyi İhmal Etmeyin

  Hali hazırda yaptığınız sınav hazırlıklarından bir bilgi birikiminiz olduğu için bundan sonraki her KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavlarına mutlaka girin. Bazı bölümlerde lise mezunu olarak devlet kadrolarına yerleşmek üniversite diplomasına sahip olanlara göre daha kolaydır.

  Eğer bir memuriyete yerleşirseniz eğer hem çalışır hem de istediğiniz şehirde üniversite okuyabilirsiniz.

  Paylaş.