Sosyal medya takip edenler her geçen gün yeni yeni terimlerle karşılaşabiliyorlar. Son zamanlarda ortaya çıkan Shrinkflasyon ve Skimpflasyon nedir? ne anlama geliyor? Örneklerle anlatım.

  Skimpflasyon, Türkçe okunuş şeklinden dolayı oldukça ilgi çekti ve üzerine sosyal medyada bir çok geyik muhabbeti de yapıldı. Shrinkflasyon da ondan geri kalmadı.

  Skimpflasyon ve Shrinkflasyon ekonomi ile ilgili bir kavram olup enflasyonun farklı bir çeşididir. Enflasyon yok muş gibi görüntü verilir ancak orada Shrinkflasyon veya Skimpflasyon vardır.

  Skimpflasyon ve Shrinkflasyon

  Skimpflasyon Nedir?

  Skimpflasyon; ürünün içeriği azaltılarak, kalitesi düşürülerek aynı fiyattan satışa devam edilmesi anlamı taşıyor. Bu durum hiç de yabancılık çekilecek bir durum değil. Bazılarımız buna gizli zam derken bazılarımız da esnaf veya üretici çakallığı gözü ile bakmaktadır. Skimpflasyon’a örnekler verecek olursak;

  • Ürünün ambalajı aynıdır ancak içerik değerleri çeşitli karışımlarla azaltılmıştır. (zeytin yağına farklı yağlar katarak satanlar gibi.)
  • Ürünün gramajı aynıdır ancak besin değeri azaltılmış, su oranı arttırılmıştır.
  • Temizlik ürününün her şeyi aynıdır ancak içerisindeki etken madde ile temizleme gücü azaltılmıştır.
  • Sütün, yoğurdun, peynirin ve hatta ayranın yağ oranları değişmesi.

  gibi örnekler verebiliriz. Böylelikle satın alınan ürünün fiyatı artmamış olur ve enflasyonun, fiyat artışının olmadığı izlenimi oluşur. “Nerede o eski ****’ler/lar” dendiğinde aslında bir nevi Skimpflasyon’dan bahsedilmiş oluyor.

  Shrinkflasyon Nedir?

  Shrinkflasyon ise ürünlerdeki ebatsal değişimleri ifade ediyor. ürünün fiyatı aynı kalırken ürünün boyutu, ağırlığı ya da hacmi düşmektedir.

  • Her zaman kullanılan bir parfümün, makyaj ve kişisel bakım ürününün gramajları değişmesi.
  • Ekmeğin, unlu mamüllerin fiyat aynı kalmasına rağmen gramajları düşürülmesi.
  • Her şeyi sulandırmak…

  Sonuç: Skimpflasyon ve Shrinkflasyon Aldatmacası

  Sonuç olarak enflasyon ile mücadele ederek her şey bitmiyor. Bir de işin Skimpflasyonu ve Shrinkflasyonu bulunuyor. Fiyatların normalleşmeye doğru gitmesi enflasyonun azaldığı anlamına gelmeyebiliyor.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PTT Kargo "Cihet Hazırlama Listesine Eklendi" Ne Demek?

  Bazı işletmeler ve esnaflar bu yöntemleri enflasyon olmadığında bile uygulayarak haksız kazanç elde edebiliyor. İlgili bakanlıklar ve denetim birimleri, piyasadaki ürünleri sıklıkla incelemeden geçirmesi gerekmektedir.

  Bu terimleri öğrenmemize vesile olan Mahfi Eğilmez’e teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kaynak : https://www.mahfiegilmez.com/2024/01/enflasyonla-ilgili-tartsmalar.html

  Paylaş.