Sosyal yardım başvurusu yaparken veya iş başvurusu yaparken adıma online banka hesabı açıldıysa ne yapılmalıdır? Papara, Enpara vb. hesaplar nasıl kapatılır?

  Yeni bir kazanç kapısı bulmak veya sosyal yardım alabilmek için; sosyal medyada ve internette araştırma yapan bir kişi karşısına çıkan bir başvuru formuna bilgilerini bıraktığında veya gelen bir kısa mesajdaki iş teklifini değerlendirmek isterken dolandırıcılığa maruz kalabilirsiniz.

  Girilen her web sitenin, o kurumun resmi web sitesi olup olmadığı dikkatle incelenmelidir.

  Banka Hesabı Açtırma Dolandırıcılığı

  Dolandırıcıların hedefinde ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlar bulunuyor. Hem içinde bulunduğu işsizlik psikolojisi nedeniyle hem de maddi zorlukların getirdiği baskı nedeniyle, bulacağı ilk fırsatı değerlendirmek konusunda hevesli ve hemen kazanmak isteyen kişileri kolaylıkla tuzağa çekebiliyorlar.

  Banka Hesabı Açtırma Dolandırıcılığı

  Bu tip dolandırıcılık faaliyetleri, halihazırda çaresizlik içerisinde olan vatandaşların daha başka sorunlar yaşamasına sebep oluyor. Genel olarak iki yolla bu dolandırıcılık yapılmaktadır:

  Marka bilinirliği yüksek bir mağazanın veya markanın adına açılmış sahte sosyal medya hesapları üzerinden, sahte web sitesi üzerinden gönderilen başvuru formları veya alınan sahte mesajlar ile dolandırıcılık yapılmaktadır. Kendini işe alım biriminden (insan kaynakları) bir personel olarak tanıtarak; evde paketleme, evden çalışma, müşteri temsilciliği vb. gibi iş olanakları için yapılan görüşmeler ile başlar.

  Bilinen bir kurum adına veya vakıf adına açılmış sahte web siteler üzerinden yapılan sosyal yardım başvuruları üzerinden dolandırıcılık işlemi gerçekleşir. Kendini vakıf yada kurum personeli olarak gösteren kişi ile yapılan görüşmeler ile başlar.

  Dolandırıcılık Nasıl Anlaşılır?

  Dolandırıcıların amacı hedefteki kişinin online banka hesabı (papara, enpara vb.) açmak ve o hesabı kullanmaktır. Her iki dolandırıcılık yönteminde de kişinin kimlik bilgilerinin tamamı veya bir kısmı istenecektir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Telefonum WiFi Bağlıyken Bildirim Gelmiyor Çözüm

  Bir banka hesabı açabilmeniz için telefonun ucundaki kişi size adım adım yardımcı olacaktır. Akıllı telefonunuzun NFC özelliğini açmanız veya yakınıza ait NFC özellikli bir telefondan işlem yapılması gerektiği söylenecektir. Bilgilerin girilmesi, kimlik fotoğrafının çekilmesi gibi adımlardan sonra bankaya (Papara) yeni müşteri olma adımları tamamlanacaktır.

  Online banka hesabı açma aşamasında en zor kısım hesabın doğrulanmasıdır. Hesap ya görüntülü görüşme ile ya da kendi adınıza olan başka bir banka hesabından yeni açılan Papara hesabına bir miktar para gönderilmesiyle yapılabilmektedir.

  Bu aşamada iban doğrulama bahanesiyle kişinin diğer banka hesabınıza bir miktar para gönderimi yapılır. (Adına para gönderilen kişi güven kazanacaktır.) Ardından iban doğrulaması için gelen parayı yeni açılan banka hesabına transfer edilmesi istenir. Böylelikle yeni açılan banka hesabı doğrulanmış ve işlem yapmaya müsait hale gelecektir.

  Dolandırıcılar Papara Hesabını Ne Yaparlar?

  Açılan bu banka hesaplarını genellikle yasa dışı işlemlerde (bahis, kripto para, çeşitli yerlere üyelikler vb.) kullanma veya kullanacak birilerine (yerli veya yabancı) satma amacı taşınmaktadır.

  Papara veya farklı online ödeme sistemine yapılan kayıt ile sizin adına işlem yapılmaması için hemen harekete geçilmelidir. Bu aşamada en çok yapılan hatalardan biri Papara’yı sorumlu tutarak şikayetvar gibi yerlerden şikayet oluşturmaktır. Şikayet süreciyle vakit kaybedilmemelidir.

  Adıma Papara Hesabı Açıldı Ne Yapmalıyım?

  Hemen Papara resmi web sitesi üzerinden veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmeli ve hesap giriş bilgilerinin değiştirilmesi veya hesabın kapatılması sağlanmalıdır.

  Papara çağrı merkezi ile görüşülerek veya uygulamadan hesap hareketleri incelenmelidir. Banka hesabında herhangi bir hareket olup olmadığı konusunda bilgi edinilmelidir. Hesabın güvenliğinin sağlanabilmesi için gerekli olanlar yerine getirildikten sonra herhangi bir işlem yapılması gerekmiyor.

  Tehlikeli olabilecek bir durum görüldüğünde ise kolluk kuvvetlerine ya da savcılığa suç duyurusunda bulunmak gerekecektir.

  Paylaş.