Yeni kimliğin çipi düştü, kayboldu ne yapılır? cezası var mı? Çipsiz kimlik kullanılabilir mi? Yurtdışına çıkılabilir mi? Çıkan çip nasıl yapıştırılır?

  Yeni çipli kimliklerde kullanım şeklinden kaynaklı olarak çip düşmesi sorunu yaşanabiliyor. Kimliklerin kılıfsız kullanımı ve cepte taşınması gibi nedenler kimliğin esnemesine, zarar görmesine neden oluyor. Çok fazla esneyen kimlikte ise ilk olarak çip yerinden çıkarak düşüyor.

  Kimliğin Çipi Düşerse Ne Olur?

  Çip düşmesi hakkında “zaten işe yaramıyordu”, “önemsiz bir durum” gibi bir düşünce oluşsa da kimlik gösterilmesi gereken yerlerde sorunlar yaratıyor. Çipi olmayan kimlikler geçersiz hale geliyor ve çipsiz kimliklerle hiç bir işlem yapılamıyor.

  Resmi kurumlarda, E-devlet veya nüfus müdürlüklerinden alınması gereken geçici kimlik belgesi talep ediliyor.

  Kimliğin Çipi Düştü

  Kimlik Kartının Çipi Yapıştırılabilir mi?

  Çip kaybolmamışsa çipe zarar vermeden ince bir şekilde yapıştırılabilir. Bu aşamada çok kuvvetli yapıştırıcılar tercih edilmemelidir. Ancak sonraki kullanımlarda dikkatli olunmalıdır. Çünkü muhtemelen o çip yeniden düşecektir.

  Çipin düştüğü yere de bağlı olarak çipin zarar görmüş olma ihtimali de unutulmamalıdır.

  Yeni Kimliğin Çipi Düşerse Ceza Var mı?

  Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartının çipi herhangi bir nedenle düşmesi durumunda her hangi bir cezai yaptırım uygulanmamaktadır. Ancak kimliğiniz geçersiz hale gelmektedir. Hemen kimlik yenileme için müracaat edilmelidir.

  Kimliğin Çipi Düşmemesi İçin Ne Yapılmalı?

  Kimliklerin çiplerinin düşmemesi veya zarar görmemesi için kimlik koruma kılıfı kullanmalı veya bir cüzdan içerisinde güvenli bir şekilde tutulmalıdır.

  Çipi Düşen, Kaybolan Kimlik İçin Ne Yapılmalı?

  Kimlikteki çipin içerisinde kişisel verileriniz saklanmaktadır. (nüfus cüzdanı bilgileri) Çipi düşen kimlik kartı için kişisel verilerinizin tehlikeye girmemesi adına ALO 199 aranarak kimliğin çipinin düştüğünü belirterek kimliği iptal ettirmek faydalı olabilir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Binance Varlıklarınız Kısıtlanmıştır Mesajı Nedir?

  Çipi düşen kimlikler için Nüfus Müdürlüklerine kimlik yenileme başvurusu yapmak gerekiyor. https://randevu.nvi.gov.tr adresinden en yakın Nüfus Müdürlüğüne Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yenileme randevusu alınmalıdır.

  Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı bedeli 130 TL'dir. Randevu öncesinde Anlaşmalı Bankalara veya gib.gov.tr üzerinden ödenmesi gerekmektedir. 

  Randevu saatinden en az yarım saat önce gidilmeli ve kimlik yenileme başvurusu yapılmalıdır. Bu aşamada çipi düşmüş olan kimlik kartı da yanınızda olmalıdır.

  Kimlik yenileme işlemi için her ihtimale karşı, son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf yanınızda bulunmalıdır.

  Nüfus Müdürlüğünden gönderilecek olan Yeni Kimlik Belgesi tarafınıza ulaşana kadar kullanılabilecek “Geçici Kimlik Belgesi” verilecektir.

  Paylaş.