İnternette ifşa olan fotoğraflar nasıl kaldırılır? Nasıl ele geçirilir? Çıplak, özel fotoğraflarınızın ve videolarınızın internete düşmesi olarak adlandırdığımız “ifşa” olayı çağ iletişim çağı olunca artarak devam ediyor.

  İletişim imkanları geliştikçe internet üzerinden veya çeşitli uygulamalar üzerinden kurulan ilişkiler neticesinde gönderilen fotoğraflar, videolar ilerleyen zamanda başınızın belası olabilmektedir.

  Fotoğraflarınız, Videolarınız Başkasının Eline Nasıl Geçebilir? İnternette ifşam var mı? İnternete yayılan uygunsuz fotoğraflar için neler yapılabilir? Tehdit ve şantaja karşı yapılması gerekenler neler?

  Fotoğraflarım Başkasının Eline Nasıl Geçer?

  Özel fotoğraflarınızı siz kendi isteğinizle sevgilinize göndermiş olabilirsiniz. Ancak burada üç seçenek bulunuyor. Suç sizde olabilir, suç eski sevgilinizde olabilir veya ikiniz de aslında masum olabilirsiniz. Size özel içeriklerin, görüntülerin başkalarının eline nasıl geçebileceği ihtimallerini maddeler halinde yazdık.

  İnternette İfşa Olan Fotoğrafları veya Videoları Siz Gönderdiyseniz

  ifşa olan fotoğraflar

  Fotoğraf gönderdiğiniz kişi masum olabilir.

  Bir ifşa durumu ile karşı karşıya kaldığınızda ilk olarak internette ifşa olan fotoğrafları veya videoları gönderdiğiniz kişiyi suçlarsınız. Ancak durum sandığınız gibi olmayabilir. Fotoğraflarınızın, görüntülerinizin nasıl internete düşebileceğine bir bakalım.

  • Fotoğrafları kendisi için saklamak isteyebilir ve telefonu çevresinden birinin eline geçip fotoğraflarınız ifşa olabilir.
  • Telefonu, bilgisayarı arızalanabilir ve bir tamirciye götürdüğünde özel fotoğraflarınız görülebilir. Fotoğrafları gerçekten silmiş olsa bile bazı durumlarda fotoğraflar cihazda kalmaya devam edebilmektedir.
  • Bulut yedeklemesi kullanıyor olabilir, sildiğini zannettiği fotoğraflar cloud, drive, dropbox lifebox, vb kullandığı herhangi bir bulut sisteminde kalabilir. Kullandığı bulut hesapları hacklenme sonucu bir başkasının eline geçmiş olabilir.

  Siz de masum olabilirsiniz.

  • Aynı bulut depolama sistemi sizin telefonunuzda da mevut olabilir. Çektiğiniz ve gönderdiğiniz fotoğraflarınız aslında sizin bulut sisteminizde duruyor olabilir. Hacklenme, bilgilerinizin başkasının eline geçme riski sizin için de geçerli.
  • Aynı şekilde sizin telefonunuz veya bilgisayarınız arızalandığında güvenli olmayan ellere tamir maksatlı geçtiğinde yine görüntüleriniz çalınabilir.
  • Sizin telefonunuz bir boşlukta çevrenizden birilerinin eline geçebilir.
  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone IOS Cihazlarda Bahis Mesajları Engelleme

  Bu kısımdan anlaşılacağı üzere doğrudan fotoğraf veya video gönderdiğiniz kişiyi suçlayamazsınız. İfşa hem sizin hem de sevgilinizin dışında yaşanan olaylar neticesinde yaşanmış olabilir.

  Fotoğraf gönderdiğiniz kişiye güveniyorsanız eğer gönderdiğiniz kişi ve siz mutlaka teknolojiden ve risklerinden biraz anlıyor olmanız gerekir. Fotoğrafları hemen silmeli, güvenli bir temizlik işlemi yaptığından, görüntülerin kimsenin eline geçmeyeceğinden emin olmalıdır.

  Fotoğraf gönderdiğiniz kişi suçlu olabilir.

  • Gönderdiğiniz uygunsuz fotoğrafları, özel videoları sildiğini söyleyerek yalan söyleyebilir ve arşiv yapmak, eğlenmek veya tehdit ve şantaj için kullanmak üzere kendi telefonunda, bilgisayarında saklayabilir.
  • Sizinle kurduğu iletişimde veya sevgililikte samimi olmayabilir, amacı sadece sizin çıplak görüntülerinizi ele geçirmek olabilir. Hatta sahte profil, sahte kimlik bilgileri kullanarak sizinle iletişime geçmiş olabilir.
  • İlişkinizin bittiği veya istediğini alamadığı noktada ise bu görüntüleri arkadaşları ile veya +18 web sitelerinde paylaşabilir veya paylaşmakla sizi tehdit edebilir.
  • Tehdit ve Şantaj yoluyla daha çok fotoğraf ve video isteyebilir, para isteyebilir.

  Hiç kimseye fotoğraf veya video göndermediyseniz

  Hiç kimseye özel görüntülerinizi göndermediğiniz halde özel görüntüleriniz internete düştüyse, ifşa olduysa siber güvenlikle ilgili probleminiz olduğu anlamına gelir.

  • Telefonunuz veya bilgisayarınız hacklenmiş olabilir.
  • Telefonunuz hatırlamadığınız bir zamanda başkası tarafından karıştırılmış olabilir.
  • Bulut yedekleme sistemine erişimi kaybedebilir, mail adres gibi şifreleriniz başkasının eline geçmiş olabilir.
  • Tamir maksatlı işlem yaptırdıysanız o esnada da görüntüleriniz başkaları tarafından görülmüş olabilir.

  İnternette İfşa Olan Uygunsuz, Özel Görüntüler İçin Ne Yapmak Gerekir?

  İfşam yayıldı ne yapmalıyım? Herhangi bir sebepten yaşadığınız talihsizlik sonucu özel görüntüleriniz birilerinin eline geçmiş veya internet sitelerinde, paylaşım gruplarında ifşa olduysa yapacağınız şeyler maalesef sınırlı kalmaktadır. Uygunsuz görüntüleri ifşa olan pek çok ünlü manken, oyuncu, siyasetçi bile olsa artık ifşalanan içeriklerin önüne geçmek pek mümkün olmuyor.

  Paylaşılan site ve yöneticileri ile hemen iletişime geçmeye çalışıp içerikleri kaldırmalarını talep etmelisiniz. Şansınız varsa bu tip talepleri dikkate alan bir sitede henüz çok yayılmadan kaldırabilirsiniz.

  Problem bununla çözülmüş sayılmaz. kişisel arşiv yapanlar çoktan fotoğrafları kendi cihazlarına kaydetmiş ara ara bir yerlerde paylaşılmaya, internete yayılmaya devam edilecektir.

  ifşa olan fotoğraflar

  Konu ile ilgili hukuki süreç başlatmanız gerekir ancak ortada muhatap bulmak çok zor. Konu ile ilgili uzman, daha önce benzer konularla ilgilenmiş avukatlarla önce görüşmeniz size fayda sağlayabilir.

  Çağ iletişim çağı demiştik bu açıdan biraz şanslı olabilirsiniz. Fotoğraflarım internete yayıldı diyorsanız artık bilerek, isteyerek paylaşılan özel fotoğraflar veya ifşa olan özel görüntülerin sayısı o kadar fazla ki sizin görüntülerinizin çevrenizden veya tanıdığınız birinin karşısına çıkma olasılığı oldukça düşük.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Binance Varlıklarınız Kısıtlanmıştır Mesajı Nedir?

  Hata insana mahsustur. Kendinizle barışık ve bununla yaşamaya alışmalısınız.

  Uygunsuz Görüntüleri Paylaşan Kişiyi Biliyorsanız Eğer

  Hiç beklemeden hukuk mücadelesine başlamanız gerekir. Bir avukat ile yola çıkmak en iyi yoldur ve somut deliller elde edilerek hemen suç duyurusunda bulunulması gerekir.

  Tehdit Ediliyorsanız veya Şantaj Yapılıyorsa

  Birinin elinde görüntülerim var, eski sevgilimde uygunsuz videolarım var diyorsanız kesinlikle tehdit ve şantaja boyun eğmeyerek hukuki işlem başlatmak için harekete geçilmeli. Sizin ciddi bir şekilde konuyu ele aldığını gören kaçmak için yer arayacaktır. Bu konuda sakın blöf yapmayın ve hemen harekete geçin.

  Vereceğiniz taviz, yeni tavizleri doğurur unutmayın. Tehdit ve şantaj ciddi bir suçtur. Şantaj yapana 3 yıla varan hapis cezası ve para cezası uygulanır. Şantajı ispatlayacak her türlü görüşme, yazışma ve konuşmaları saklayın ve bir avukat ile görüşün.

  Tehdit ve Şantaja Karşı Aile Korkusu

  Bu en kötü yanlarından biridir. Pek çok genç kız ailesine söyleyemediği için çok daha kötü yolları seçmekte ve sonucunda çekilen ızdırap dayanılmaz hale gelmektedir.

  Bu konuda çekinmeyin ve mutlaka güvendiğiniz insanlara bunu anlatarak birlikte hareket edin. Yapılan bir hatadır ve her insan bu hataya düşebilir. Bundan utanmanın yeri ve zamanı değildir. Zorluk yaşanacaksa ailenizle yaşansın, ne olursa olsun onlar sizin aileniz. Sizi tehdit eden birine zafer kazandırmayın. Bu konuda asla kendinizi cezalandırmayın.

  Tehdit ve Şantaja Karşı Evli Olma Durumu

  Evliyken, Eşinizden gizli olarak görüştüğünüz birine gönderdiğiniz fotoğraflar tehdide ve şantaja sebep oluyorsa işler bu noktada daha karışık bir hal alıyor. Ancak yine de tehdide ve şantaja boyun eğmemek en doğrusu.

  ifşa olan fotoğraflar

  Sevgilinize Fotoğraf, Video Gönderirken Dikkat Edilecek Şeyler

  Erotik içerikli mesajlaşmak istiyorsanız eğer bunu yaparken yüzünüzün, size ait olduğu bilinecek bir leke, ben, dövme, kolye gibi şeylerin görünmediği şekilde çekeceğiniz fotoğraflar herhangi bir ifşa durumunda en azından tanınmamanızı sağlayabilir. Ancak yine güvenli bir yoldur diyemeyiz. İfşa eden kişi normal fotoğraflarınızla birlikte ifşa yayınlayabilir.

  Bu duruma düşmemek için mutlak suretle bilinçlenmeniz gerekmektedir. Elektronik ortamda fotoğraf saklamak, video saklamak güzel şey ama ölçüyü aşan, sizin adınıza risk içeren bir şeyi saklamak da bir o kadar zor. Mutlaka siber güvenlik konusunda bilgili olmalısınız aksi takdirde işiniz şansa kalır.

  İlla ki paylaşacağım diyorsanız bütün bu riskleri göze aldığınızdan emin olun.

  Paylaş.