Gerçekleme Düzenlendi ibaresi “Kargom kayıp mı oldu?”, “kolim hasarlı mı?”, “dağıtıma çıkarılmayacak mı?” gibi pek çok soru işaretini beraberinde getiriyor.

  PTT kargo takibi yapıldığında takip ekranında; cihet hazırlama listesine eklendi, torbaya koyuldu, torbadan çıkarıldı gibi terimlerin yanında “gerçekleme düzenlendi” terimi de bulunmaktadır.

  Gerçekleme düzenlendi ibaresini gören vatandaşlar, bir bilmece çözer gibi kargodaki sorunun ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Müşteri hizmetleri arandığında ise ya ulaşılamıyor ya da net bir cevap alınamıyor.

  PTT “Gerçekleme Düzenlendi” Ne Demek?

  Gerçekleme düzenlenmesi; Posta gönderileri, PTT kargo gönderileri, APG, tebligat evrakı ve havale kağıtları ile gönderimi yapılan; posta, torba, kutu, kap ve kafeslerin ayrılması, gelen şubeye kaydedilmesi ve bir sonraki şubeye sevk edilmesi esnasında karşılaşılan bir düzensizliği ifade etmektedir.

  PTT Gerçekleme Düzenlendi

  PTT Kargo ve kurye gönderileri ile oluşturulan; torba/kap, kafes ve römorkların kabul, kayıt hatası, gecikmeli sevki, sevk yolunun yanlış belirlenmesi ile yanlış sevki, eksiklik, fazlalık ve hasarların tespit edilmesiyle gerçekleme kağıdı düzenlenir. (tutanak tutulur.)

  Gerçekleme kağıdı ile paketi ilk kabul eden PTT şube personeli ve ilgili şube/gönderici uyarılır ve eksikliklerin giderilmesi, tekrarlamaması talep edilir. Gönderici şube bu gerçekleme kağıdını cevaplamak zorundadır.

  Neden Gerçekleme Düzenlenir? Sebepleri Neler?

  PTT Dağıtım servisince grup ve ilk ayırımlarını yapılan gönderiler dağıtım cihetine göre ayrıma tabi tutulur. Ayırım sırasında;

  • Alıcı adı tam gösterilmeyen, bunlar için sadece baş harfler, yalnız küçük adlar, uydurma veya takma adlar ile herhangi bir uzlaşmalı işaret kullanılmış olan gönderiler gereği yapılmak üzere ilgililere verilir.
  • Yanlış gelen paketler. (bekletilmeden giden servisine verilir.)
  • Ambalajlarında yırtıklık, bozukluk, açılıp kapandığını gösterir izler bulunan paketler.
  • Üzerlerinde hakaret veya aşağılayıcı adresler veya yasaklanmış lakap, unvan ve deyimler yazılı gönderiler.
  • İçinde yasak şeyler olduğu sezilen paketler. (göndericisine teslim edilmek üzere iade edilir.)
  • Paket içerisinde gönderimi yasak madde gönderilmişse, gönderiyi alan şubeye gerçekleme yoluyla uyarı yapılır. Paket kontrollü şekilde alıcı veya göndericiye teslim edilir.
  • Yetkili mercilerin yazılı isteği uyarınca alıcısına verilmemesi istenen paketler. (göndericisine teslim edilmek üzere iade edilir.)
  • Gideceği yere ulaşmadan yahut alıcısına teslim edilmeden bozulacağı anlaşılan gönderiler, gerekli tedbirler alınarak tutanak eşliğinde en yakın olan gönderici veya alıcıya sevki sağlanarak teslim edilir. Ayrıca gerçekleme vasıtasıyla kabul işyeri uyarılır.
  • Ücretleri hiç ödenmemiş veya eksik ödenmiş olan ve ücretlerinin ödenmesinde geçerli pullu olmayan paketler.
  • Sözleşmeli gönderiler ile şehir içi ekspres kurye gönderileri hariç üzerinde birden fazla alıcı adı
   gösterilen, aynı alıcıya ait olsa dahi, birden fazla adres ve teslim yeri gösterilmiş olan paketler.
  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kızla Yazışma Sonrası Tehdit ve Avukatla Şantaj

  Torba/kap, kafes ve römorkların kapama elemanlarının şekli bozulmayacak surette açılarak çıkan gönderiler yol kağıdı ve kabul formundaki kayıtlarıyla karşılaştırılır. Yol kağıdı ve kabul formlarındaki yanlışlık ve eksiklik görülürse, yanlışların üzerleri okunacak surette çizilip doğruları yazılır, eksiklikler tamamlanır. Yapılan düzeltme ve ilaveler ile görülen düzensizlikler gerçekleme kağıdı ile aracı/çıkış işyerlerine duyurulur.

  Yazılı izin verilenler haricindeki canlı hayvanlar ile kurutulmuş veya başka suretle muhafazası sağlanmış olanlar dışındaki cansız hayvanların, yanlışlıkla kabul edilmiş olanları tutanak eşliğinde en yakın olan gönderici/alıcıya sevki sağlanarak teslim edilir. Ayrıca gerçekleme düzenlenerek kabul merkezinin dikkati çekilir.

  Gerçekleme Düzenlendi, Kargom Ne Zaman Teslim Edilir?

  PTT tarafından gerçekleme düzenlenen paketler gerçeklemede belirtilen hatalar giderildiğinde “Cihet Hazırlama Listesine” eklenir ve bir sonraki gün “Dağıtıcıya verildi” ibaresi ile dağıtıma çıkartılmaktadır.

  Ancak hızla düzeltilebilecek olmayan durumlarda (hasarlı koli, yanlış şehre gelen koli, gelmesi gerekirken kaybolan koli vb.) bu süreç uzayabilmekte veya kargo iade edilebilmektedir.

  Gönderinizin durumu hakkında detaylı bilgiyi PTT Çağrı merkezini arayarak veya ilgili PTT şubesine giderek edinebilirsiniz.

  Paylaş.