PTT Kargo takibi yapıldığında gönderi hareketleri kısmında görülen “Cihet Hazırlama Listesine Eklendi” veya “Cihetten gönderi çıkarıldı” terimlerinin ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.

  PTT Sisteminde görülen bu ifadeler, kargonun tarafınıza teslim edilmek üzere ne zaman dağıtıma çıkarılacağını veya neden dağıtıma çıkarılmayacağını belirliyor olacaktır.

  Cihet Ne Demek?

  Cihet” kelimesi Arapçadan dilimize geçmiştir. Türk Dil Kurumu Sözlüğünde cihet; “Yön, taraf, yan” anlamına gelmektedir.

  PTT Cihet Hazırlama Listesi

  Cihet Hazırlama Listesine Eklendi Ne Demek?

  PTT Kargo takip ekranında bulunan “gönderi hareketleri” bölümünde “cihet hazırlama listesine eklendi” ibaresi görülüyorsa kargonun PTT şubesine geldiği ve dağıtıma çıkarılması için listeye alındığını belirtmektedir.

  Özetle; Posta dağıtım merkezine gelen kargonuz kuryeye verilmek üzere hazır beklemektedir.

  Cihet Hazırlama Listesine Eklenen Kargo Ne Zaman Gelir?

  Cihet hazırlama listesine eklenen gönderi/paket, PTT Kargo dağıtım merkezinin yoğunluğuna göre ilk fırsatta teslimat için dağıtıcıya verilecek olup bir sonraki satırda “Dağıtıcıya Verildi” şeklinde not düşülür.

  Kargo bazen aynı gün içerisinde bile dağıtıma çıkabilmekte olup PTT şubesinin yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

  Cihetten Gönderi Çıkarıldı Ne Demek?

  PTT Kargo takip ekranında bulunan “gönderi hareketleri” bölümünde “Cihet hazırlama listesinden çıkarıldı” veya “Cihetten Gönderi Çıkarıldı” gibi ibareler de görülebilmektedir. Bu ibareler, gönderi teslimatının çeşitli sebeplerden dolayı yapılamadığı anlamına gelmektedir. Cihetten gönderi çıkarıldığında, kargonuz dağıtım/teslimat listesinden çıkartılmıştır.

  Neden Gönderi Cihetten Çıkarıldı? Teslim Edilmedi?

  Adres yanlışlığı, koli hasarı, kayıp kargo gibi nedenlerle teslim edilemediğinde veya mesai saatinde dağıtımın yetişmediği durumlarda gönderi cihet listesinden çıkartılabilir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Garanti Bonus Business Ayda 2 Ekstre Sorunu

  Gönderiniz yoğunluk nedeniyle listeden çıkarıldıysa bir sonraki dağıtım gününde tekrar listeye eklenerek “Dağıtıcıya Verildi” ibaresi görünecektir.

  Kargonun tekrar dağıtıma çıkmadığı durumlarda ilgili PTT Posta Dağıtım Merkezi (PDM) ile iletişime geçilmelidir.

  Paylaş.