PTT’ye gitmeden internetten E-Devlet şifresi alabilir, Şifresiz giriş yapabilir, şifrenizi unuttuysanız öğrenebilirsiniz. Dilerseniz şifrenizi de değiştirebilirsiniz. E-Devlet Şifresi nasıl alınır? Nasıl Bulunur? Şifremi Unuttum ve Şifre değiştirme işlemleri.

  Yapacağınız pek çok sorgulama, başvuru gibi işlemlerde Turkiye.gov.tr üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka e-devlet şifresine sahip olmalısınız veya diğer doğrulama yöntemlerinden birine sahip olmalısınız.

  E-Devlet Kimlik Doğrulama Seçenekleri Nelerdir?

  E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için aşağıdaki seçeneklerden biri ile kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Mobil imza, e-imza, T.C. Kimlik kartı okuyucusu gibi imkânlar pek çok kimsede olmadığından biz şifre ile giriş kısmına yoğunlaşacağız.

  • T.C Kimlik numarası ve e-Devlet Şifresi,
  • e-İmza,
  • Mobil imza,
  • T.C. Kimlik Kartı
  • Anlaşmalı Bankaların İnternet Şubesi Şifresi

  E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

  E-Devlet şifresi şahsen PTT’ye giderek alınmaktaydı. Yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elçilik ve konsolosluklardan temin edebilirsiniz.

  PTT’ye Gitmeden İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Şifresiz Giriş

  E-devlet şifrenizi artık PTT şubelerine gitmeye gerek kalmadan da alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir internet bankacılığı hesabına sahip olmanız.

  internetten e-devlet şifresi alma
  e-devlet şifresiz giriş

  Turkiye.gov.tr e-devlet sistemine şifresiz giriş yapabilmek için anlaşmalı bankaların mobil bankacılık uygulaması, internet bankacılığı hesabı olması yeterli.

  Akbank, Albaraka Türk, Anadolubank, Burgan Bank, Denizbank, Emlak Katılım, Fibabanka, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, Hsbc, İng Bank, KuveytTürk, Odeabank, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapıkredi, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım hesapları ile şifresiz giriş yapabilirsiniz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türkiye Geneli İmara Açılacak Yerler Listesi

  Sisteme girdikten sonra yeni şifre oluşturabilir ve sonraki zamanlarda internet bankacılığı kullanmak zorunda kalmadan kendi şifrenizle e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

  E-Devlet Şifremi Unuttum? Şifre Hatırlatma

  Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir.

  Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şubelerine gidebilir veya yukarıda bahsettiğimiz İnternet bankacılığı aracılığı ile e-devlet sistemine giriş yaparak şifrenizi güncelleyebilirsiniz.

  Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yapmış iseniz e-Devlet Kapısı Şifremi Unuttum bölümünden girip;

  e-devlet şifremi unuttum

  Şifrenizi yenilemek için;

  • Giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” düğmesini tıklayınız.
  • Başlangıç sayfasındaki seçeneklerden birini işaretleyerek “Devam Et” düğmesini tıklayınız.
  • Kullanacağınız kimlik tipini seçerek ” Kimlik No” ve “Kimlik Detay” sayfalarında istenen bilgileri ilgili kutucuklara yazınız.
  • e-Devlet Kapısı’nda doğrulanmış iletişim bilgilerinizi yazınız.
  • “Güvenlik Kodu” sayfasında cep telefonunuza ( ve e-posta adresinize) gönderilen doğrulama kodunu yazınız.
  • Yeni şifre belirleyiniz.

  15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre yenileme hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

  E-Devlet Şifresini Mavi Kart Sahipleri Nasıl Alır?

  Mavi kart sahiplerinin PTT’den şifre alırken mavi kartını ibraz etmesi gerekmektedir. Mavi kart sahiplerinden şifre başvurularında bu kartın yanında uyruğunda bulunulan devlet makamlarınca verilmiş fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi ibrazı istenir. Mavi Kartı yanında olmayan kişiler, uyruğuna tabi olunan ülkenin devletince verilen resmi kimlik belgesinden herhangi birisini ibraz etmelidir.

  E-Devlet Şifresi Yabancı Kimlik Numarasına Sahip Olanlar Nasıl Alır?

  Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca verilmiş yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca verilmiş aşağıdaki belgelerden birini ibraz ederek PTT yetkili işyerleri ve acentelerinden şifre alabilmektedir.

  • Geçerli İkamet İzin Belgesi,
  • Geçerli Geçici Koruma İzin Belgesi
  • Geçerli Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi/ Statü Sahibi Kimlik Belgesi
  • Geçerli Vatansız Kişi Kimlik Belgesi
  • Çalışma İzin Belgesi Ve Pasaport
  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kimliğin Çipi Düştü, Kayboldu. Ne Yapılır?

  Vekalet ile E-Devlet Şifresi Alınabilir mi?

  PTT’den şahsen başvuru ile şifre alamayacak durumda olanlar vekalet vererek vekilleri aracılığı ile şifre alabilmektedir. Bunun için vekaletnamenin aslı ve şifre tesliminde geçerli kimlik belgelerinden birinin ibrazı gerekmektedir. Ancak vekaletnamede, vekil tayin edilen kişiye e-Devlet Kapısı şifresi alma yetkisinin verildiğinin açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

  Paylaş.