IOS işletim sistemine sahip iPhone cihazlarda bahis şirketleri gibi istenmeyen reklam mesajları çeşitli yöntemlerle engellenebilmektedir.

  SMS dolandırıcılığı ataklarından tamamen kaçınamasanız da cep telefonunuza gelen spam metin mesajlarını engelleyebilirsiniz. IOS, sizi kimlik avı saldırılarından ve kötü amaçlı bağlantılardan korumaya yönelik spam filtreleri ve telefon numarası engelleme gibi siber güvenlik araçlarına sahiptir.

  IOS iPhone Spam Sms Engelleme

  IOS Cihazlarda SMS Filtreleme ve Engelleme

  iPhone cihazlarda bilinmeyen göndericilerden gelen kısa mesajları doğrudan engelleyebilirsiniz. iPhone Mesajlar uygulamasında; kişileri engellerseniz, bilinmeyenleri filtrelerseniz ve istenmeyen mesajları bildirirseniz istenmeyen mesaj sayısını azaltabilirsiniz.

  Not: Bilinen gönderen, Kişiler uygulamasına eklediğiniz veya mesaj gönderdiğiniz kişidir.

  iMessage sayesinde bilinmeyen gönderenlerin size doğrudan mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz. Bu kişilerden gelen mesajlar başka bir klasöre filtrelenir ve bunlar hakkında bildirim almazsınız.

  1. Ayarlar  > Mesajlar bölümüne gidin.
  2. Mesaj Filtreleme’ye doğru aşağı kaydırın, sonra Bilinmeyenleri Filtrele’yi açın.

  Engellenen mesajlara, yazışma listesinin sol üst köşesindeki Filtreler’e dokunun, sonra Bilinmeyen Gönderenler’e dokunun.

  Belirli bir kişiden veya telefon numarasından gelen mesajları engelleme

  Belirli bir kişiyi veya telefon numarasını engellediğinizde o kişiden veya numaradan gelen mesajlar teslim edilmez. (Mesajı gönderen kişi mesajının engellendiğini bilmez.)

  1. iPhone’unuzda Mesajlar uygulamasını açın.
  2. Mesajlar yazışmasında yazışmanın en üstündeki ada veya numaraya dokunun.
  3. Bilgi’ye dokunun, aşağı kaydırın, sonra Bu Arayanı Engelle’ye dokunun.

  İpucu: Grup yazışmasında tüm gönderenleri engellemek yerine yazışmadan çıkabilir veya yazışmanın bildirimlerini kapatabilirsiniz.

  iPhone İstenmeyen mesajları bildirme

  iMessage’ı kullanırken istenmeyen mesajları Apple’a bildirebilirsiniz; Apple da gönderen bilgilerini ve mesajı alır. Operatörünüze ve ülkenize ya da bölgenize bağlı olarak SMS ve MMS ile aldığınız istenmeyen mesajları da bildirebilirsiniz.

  • Mesajı henüz açmadıysanız: Mesajın üzerinde sola kaydırın, simgesine dokunun, sonra Sil ve İstenmeyen Yap’a dokunun.
  • Mesajı zaten açtıysanız: Bilinmeyen gönderenden gelen herhangi bir mesajın en altında İstenmeyen Yap bağlantısı görünür. İstenmeyen Yap’a dokunun, sonra Sil ve İstenmeyen Yap’a dokunun. Not: Mesajı yanıtladıktan sonra istenmeyen olarak bildiremezsiniz.
  • SMS veya MMS ile aldığınız istenmeyen mesajları bildirme seçeneğini görmüyorsanız: Operatörünüze başvurun.
  Gönderen bilgileri ve mesaj Apple’a gönderilir ve mesaj, iPhone’unuzdan kalıcı olarak silinir.

  IOS İçin Spam Mesaj Engelleyici Uygulamalar Yükleme

  Eğer yukarıda bahsedilen seçenekler sorununuza çözüm sağlamadıysa Apple Store’a Jukman uygulaması veya benzer uygulamaları arayarak cihazınıza yükleyebilirsiniz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Whatsapp'dan Gelen Bakiye ve Usdtzad Hesap Bilgileri

  Spam filtreleme görevi gören veya spam engelleyici uygulama seçenekleri bulunmaktadır. Bazı antivirüs uygulamaları da bu konuda yardımcı olabilmektedir.

  Paylaş.