Gün geçmiyor ki illegal bir şekilde para kazanma yöntemlerine bir yenisi daha eklenmesin. Adınıza açılacak Onlyfans, Fansly ve benzeri web siteleri ile +18 paylaşımlar yapıldığı iddia edilebilir ve bunları ücret karşılığında satıldığını görebilirsiniz.

  Sosyal medyada herkese açık gönderiler zamanla başa bela olmaya başlıyor. Profil bilgileri taklit edilerek mevcut takipçilerden para talep ediliyor.

  Sahte Hesap Açılması Nasıl Oluyor?

  Yeni trend Fansly, Onlyfans hesabı açılması veya sahte bir üyelik web sitesi açılması şeklinde gelişiyor. Genellikle instagram, twitter vb. platformlarda takipçisi çok olan bir kurban seçiliyor.

  Kurbanın fotoğraflarıyla oluşturulmuş sahte bir instagram hesabı açılarak takipçilerine ulaşılması hedefleniyor. Kurbanın takipçileri, kurban adına açılmış bir fansly, onlyfans taklidi bir web sitesine davet ediliyor.

  Sahte Fansly ve Onlyfans Hesabı

  Davet esnasında kişinin yüzü ile kendisine ait olmayan müstehcen içerikler birleştiriliyor ve takipçiler ücretli platformlara katılmaya teşvik ediliyor. Teşvikler bununla da sınırlı kalmayarak “ilk katılan üyelere içeriklere ücretsiz erişim hakkı” verileceği gibi vaatlerle de süsleniyor.

  Tuzak sitelere ve onlyfans, fansly gibi görünen sahte platformlarına gidildiğinde ise kurbanın kendisi ile alakası olmayan içeriklerin paylaşıldığı görülüyor. Takipçiler bu (sahte) içerikleri görmek için ödeme yapıyor ve dolandırılmış oluyor.

  Adıma Sahte Onlyfans, Fansly ve İnstagram Hesabı Açılmış? Ne Yapmalıyım?

  Bu durumda ilk yapılması gereken delillerle birlikte kolluk kuvvetlerine başvurmaktır. Şahsınız üzerinden hem bir dolandırıcılık yapılması hem de itibar zedelenmesi durumları için yasal işlem başlatılması uygun düşmektedir.

  Gerçek bir Onlyfans, Fansly vb. hesaplar açmak zor bir işlemdir. Muhtemelen sahte/taklit bir web sitesi ile karşı karşıyasınız.

  Ancak, “yasal işlem başlatmayla uğraşamam, sadece sahte hesapların kapatılmasını istiyorum.” diyorsanız izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

  • İnstagram’a sahte profil hakkında şikayet oluşturmak ve o profili kaldırtmak için takipçilerden destek istemek.
  • Diğer platformlar (Onlyfans, Fansly vb.) taklit eden sitelerin kurulduğu web servis sağlayıcısı ile iletişime geçerek illegal içerik bildirimi yapmak, bulunan delilleri de şikayet formuna ekleyerek o hesabın kapatılmasını sağlamak.
  • Sahte bir web sitesi üzerinden adınıza yayınlanan bir içerik söz konusuysa o web sitesinin servis sağlayıcısına şikayet oluşturmak veya yasal yollarla o web sitesine erişim engeli aldırmak.
  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Garanti Bonus Business Ayda 2 Ekstre Sorunu

  Uğraştırıcı olsa da adınıza açılan bütün hesapların kapatılması için mücadele vermek gerekiyor. Bunun daha kolay bir yolu bulunmamaktadır.

  Başıma Böyle Bir Şey Gelmesini Nasıl Engellerim?

  Gelişen teknoloji ve yapay zeka ürünleri sayesinde bir kişinin sesi taklit edilebildiği gibi yeterli sayıda fotoğraf ve videoya ulaşılırsa hem fotoğrafları hem de videoları taklit edilebilir.

  Üstelik bunları yapmak için bir bilişim uzmanı olmaya gerek yok. Yapay zeka uygulamaları sayesinde artık hepsi bir çocuk oyuncağı durumunda.

  Sosyal medya paylaşımları eskiden bir eğlence amacı taşırken, gelecekte internet ortamında çok fazla fotoğraf ve video bulunması büyük bir tehdit haline gelecektir. Bu tip olaylar gelecek dönemde olabileceklerin sadece bir fragmanı olabilir.

  İnternet ortamında gizlilik” konusu daha ciddi değerlendirilmeli ve ona göre adımlar atılmalıdır. Herkese açık gönderiler, fotoğraflar ve video içerikleri paylaşıldığında bütün risklerin farkında olunmalıdır.

  Tuzağa Düşüp Ödeme Yapanlar Ne Yapmalı?

  Sevilen ve beğenilen birinin bu türde (+18) paylaşımlarının olduğuna inanan sayısı da az olmayacaktır. Tam olarak inanmasa bile merak ettiği için tuzağa düşenler olacaktır.

  Parayı geri alma hususunda ödemenin ne şekilde yapıldığı da önem taşıyor. Banka havalesi, kredi kartı harcaması şeklinde ise, önce kullanılan banka ile ödemenin durdurulması ve iptali için görüşme yapılmalıdır. Banka müşteri temsilcisine bir dolandırıcılığa maruz kalındığı anlatılmalıdır. Ancak konunun çözüme ulaşması veya iade alınma şansı düşüktür.

  Ödeme kripto para ile yapıldıysa iade almak neredeyse imkansız hale geliyor. Ödemeyi geri alabilmek için mutlaka bir avukata danışılarak suç bildirimi yapılması gerekiyor.

  Yasal takip neticesinde dolandırıcılık yapan kişi veya kişilere ulaşılırsa o zaman zararın tazmini için hareket edilebiliyor.

  Paylaş.