Son zamanlarda Whatsapp üzerinden profilinde kadın fotoğrafı veya erkek fotoğrafı bulunan yabancı ülke numaralarından Whatsapp sesli veya görüntülü aramalar gelmektedir. Bu aramaları nasıl engelleyebilirim? başıma bela açar mı? Herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu?

  Whatsapp üzerinden yapılan sesli aramalar +255, +919, +880, +91, +256, +92, +44, +237 gibi farklı farklı ülke numaralarından yapılmaktadır.

  Bunu yapanların hangi ülkeden olduğu bilinmemekle beraber herkes istediği ülkeden numara alarak bir WhatsApp hesabı açabilir. Yani aramalar yabancı ülke numaralarından yapılıyor gibi görünse de karşıdaki kişi Türkiye’de de olabilir ve yakalanmamak için yabancı numaraları kullanıyor olabilir.

  Yapılan bu aramaların veya cevapsız çağrıların amacı sizi bir dolandırıcılık faaliyeti içerisine çekmektir. Aramayı cevaplamanız veya sonrasında o WhatsApp kişisi ile yazışma yapmanız beklenmektedir.

  Whatsapp sesli arama

  Sonrasında size bir web sitesi linkine tıklamanızı isteyen bir talep veya bir uygulama indirmenizi isteyen bir talep yapılacaktır.

  Kıskançlıkla sorunları olan çiftlerde ise bu aramalar başka bir probleme yol açıyor. Kıskanç partner, sevgilisinin kendisinden gizli görüştüğü kişiler olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşıyor veya bu konuda tartışmalar ortaya çıkabiliyor.

  Benim Numaramı Nereden Buldular?

  Daha önce bir üyeliğiniz veya işleminiz olan bir web sitesi yada kurumun siber saldırıya uğraması neticesinde pek çok kullanıcının bilgileri ele geçirilmiş durumda.

  Dolandırıcılar sadece sizin telefon numaranızı değil farklı farklı bilgilerinizi de sizi inandırmak için gösterebilirler.

  WhatsApp Yabancı Numara Aramaları Nasıl Engellenir?

  Her gelen aramayı ve her gelen numarayı tek tek engelleyip, spam raporu bildirmek ve o WhatsApp hesabının kapanmasını sağlamaktan başka çare bulunmuyor.

  İleriki günlerde WhatsApp’dan bu konuda bir güncelleme geleceğini ve artık kayıtlı listede olan kişiler dışındaki kimselerden sesli yada görüntülü arama kabul etmeme özelliğinin geleceğini düşünmekteyiz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Android Cihazlarda SPAM Bahis Mesajları Engelleme

  Bu hizmeti kötüye kullanımın artması ile birlikte uygulamaya bazı sınırlamalar gelmesinden başka çare görünmüyor.

  Paylaş.