Sair Ödeme ne demek? Sair kesinti nedir? yasal mıdır? sair kesinti itirazı nasıl yapılır?

  Resmi evraklarda ve özellikle maaş ödeme işlemlerinde görülen “sair” kelimesi daha çok; başka, öteki, diğer gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Maaş bordrolarında, banka işlem açıklamalarında veya ücret sözleşmelerinde karşımıza sair ödeme veya sair kesinti olarak çıkmaktadır.

  Anlamı çok iyi bilinmeyen “Sair” kelimesiyle birlikte yapılan sair ödemenin neden yapıldığı?, maaştan veya hesaptan kesilen sair kesintinin neden yapıldığı? araştırılmaktadır.

  Sair Kesinti ve Sair Ödeme

  Sair Ödeme Nedir?

  Sair ödeme, yapılan diğer, ek ödemelere verilen isimdir. Sair Ödeme denildiğinde; diğer, başka ödemelerden bahsedilir. Bordro bilgilerinde;

  • Asıl ücret hesaplamalarında sair şekillerde belirlenen ve hizmet karşılığı ödenen ücret olarak geçerken
  • Belli bir hizmet yılını doldurup işten ayrılanlara (sigortalılığı sona erenlere) ödenen jübile ikramiyesi ve buna benzer sair ödemeler.
  • Sair ayni yardımlar (yol, yiyecek, yemek bedeli)
  • İkramiye, Prim gibi ekstra ödemeler.

  şeklinde kullanımlar olabilmektedir.

  Sair Kesinti Nedir?

  Sair ödeme de olduğu gibi sair kesinti ibaresi görüldüğünde diğer kesintiler anlamına gelmektedir. Bordroda veya maaş belgesinde (banka hesabında) her hangi bir sair kesinti ibaresi varsa maaş kesintisinin sebebi incelenmelidir.

  Maaşlardaki sair kesintilerin hukuka aykırı olup olmadığı mevcut iş sözleşmesiyle açıklanabilir. Bordroda görülecek sair kesintiler hakkında detaylı bilgi, iş yerinin muhasebe departmanından alınabilir.

  Bu sair kesintiler; adınıza yapılan ek harcamalar, kesintiye gerek duyulacak herhangi bir durum oluşması, yemek masrafı, yol masrafı gibi pek çok konuda olabilir. Maaştan yapılan yasal kesintiler haricindeki bütün kesintiler “Sair Kesinti” olarak gösterilir.

  Çeşitli giderler ve Sair kesinti aynı anlama gelmektedir.

  Banka sözleşmelerinde de sair kesinti ibaresi görülebilir. Bu da bankanın ekstra işlemlerden dolayı hesabınızdan kesinti yaptığı anlamına gelir. (kredi sözleşmeleri, evrak ödemeleri, hesap ücretleri vb.)

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Halkbank Emekli Maaşı Taşıma, Bloke Sorunu Çözümü

  Sair Kesintiye İtiraz

  Herhangi bir işletme, banka veya kurumdan ödenecek ücretlerde sair kesinti ibaresi varsa ilgili iş yerinin muhasebe departmanından, bankanın müşteri temsilcisinden sair kesintinin detayları hakkında bilgi istenmelidir.

  Özellikle bankalarda çok düşük miktarlarda göze batmayan bir çok sair kesinti yapıldığı görülebiliyor.

  Sair kesintinin haksız bir şekilde yapıldığını düşünüyorsanız mutlaka sözlü ve yazılı olarak itiraz edilmelidir.

  Hukukta Sair Kelimesi

  Hukuk alanında da sair kelimesi; sair deliller olarak kullanılabilmektedir. Yani her türlü delil, diğer deliller anlamı taşımaktadır.

  Paylaş.